Ita Vegmane

Vērīga sieviete ar skaidru redzējumu par ārstniecības reformu

Ita Vegmane sniedz lielu ieguldījumu uzņēmumā Weleda un ar to saistītajos projektos. Viņai piemita neparasta enerģija un pašpārliecība, milzīgs talants realizēt teoriju praksē, turklāt viņai bieži bija izšķiroša ietekme finanšu jautājumos — Ita vienmēr spēja atrast papildu finansējumu, kad tas bija nepieciešams. Viņa dibināja klīniku Arleshaimā un Klīnisko terapijas institūtu, kas vēlāk kļuva par uzņēmumu Weleda. Medicīnas jomā viņa cieši sadarbojās ar Rūdolfu Šteineru, un viņas sniegtais stimuls antropozofijas medicīnas jomas, jauno ārstēšanas ideju un prakses izveidē bija neatsverams ieguldījums uzņēmuma sekmīgā attīstībā.

Celmlauža dzīve

Ita Vegmana (1876. gada 22. februāris – 1943. gada 4. marts) bija Rietumu Javā, mūsdienu Indonēzijas teritorijā, dzimusi holandiešu kolonistu ģimenes vecākā meita. Deviņpadsmitā gadsimta beigās viņa ieradās Eiropā un sāka studēt terapeitisko vingrošanu un masāžu. 1902. gadā, 26 gadu vecumā, viņa satika Rūdolfu Šteineru un pēc pieciem gadiem uzsāka studijas Cīrihes universitātes medicīnas skolā, kas aizvien biežāk medicīnas studiju programmās uzņēmuma sievietes. 1911. gadā viņa saņēma medicīnas doktora diplomu ar specializāciju sieviešu medicīnā, un uzsāka darbu kādā ārsta praksē. 1917. gadā, atvērusi savu praksi, viņa saskaņā ar Šteinera norādījumiem uzsāka vēža slimnieku ārstēšanu ar baltā āmuļa ekstraktu. Pirmo ārstniecības līdzekli viņa nodēvēja par Iscar (vēlāk no tā radīja līdzekli Iscador), un tas ir kļuvis par apstiprinātu vēža ārstēšanas līdzekli Vācijā un daudzās citās valstīs.

Izveidoja terapijas institūtu, kas pastāv vēl šodien

1920. gadā viņa iegādājās zemes gabalu Arleshaimā, kur pēc gada atvēra savu klīniku Klinisch-Therapeutisches Institut (Klīnisko terapijas institūtu). Institūtam, kas nākamo gadu laikā stabili attīstījās, kļūstot par pirmo antropozofijas medicīnas centru, pievienojās arī vairāki citi ārsti. Pēc tam Vegmana Arleshaimā nodibināja ārstniecības namu bērniem ar garīga rakstura problēmām — Haus Sonnenhof. Ap to pašu laiku viņa kopā ar Rūdolfu Šteineru un Oskaru Šmīdelu izveidoja antropozofijas medicīnas principus un dibināja uzņēmumu Weleda. Ap 1923. gadu Rūdolfs Šteiners lūdza Vegmanu pievienoties pārveidotās Antropozofijas biedrības valdei Goetheanum namā Dornahā, Šveicē. Viņa arī kļuva par Goetheanum izpētes centra medicīnas nodaļas direktori.

Vairāk

Weleda direktors 35 gadus

Pašpārliecināts vīrs, kurš aizsāka antropozofijas farmaceitisko līdzekļu un kosmētikas ražošanu.

Oskars Šmīdels

Vispasaules pētījumu metode

Antropozofiju radīja filozofs un dabaszinātnieks Rūdolfs Šteiners kopā ar saviem domubiedriem.

Antropozofija

Vīrs ar redzējumu

Rūdolfa Šteinera galvenais sniegums bija Weleda intelektuālā un garīgā pamata izveide.

Rūdolfs Šteiners