Weleda dārzi

Ārstniecības augu dārzi ir Weleda uzņēmējdarbības kultūras būtiska daļa kopš uzņēmuma dibināšanas 1921. gadā. Papildus mūsu ārstniecības un ķermeņa kopšanas līdzekļiem paredzēto ārstniecības augu audzēšanai dārzi lieliski kalpo iepazīstināšanai ar mūsu darbības galveno principu – "būt harmonijā ar cilvēku un dabu".

Apvienotā Karaliste

Anglijas Midlendas (Midland) reģiona Derbišīras (Derbyshire) grāfistes Ilkstonas (Ilkeston) dārzos vasarā acis priecē koši oranžie kliņģerīšu lauki. Weleda dārza takas neved uz krāšņām puķu dobēm, bet uz nelieliem, dabīgiem lauciņiem, kuriem piemīt savs atturības un pieticības šarms. Dārzs atrodas Ilkstonas nomalē; šī pilsēta kļuva pazīstama rūpniecības revolūcijas laikā un daudzus gadus plauka, pateicoties kalnrūpniecībai un saistītajām nozarēm. Mūsdienu ainava atspoguļo šī rūpniecības mantojuma sekas. Lietavas rada mitru un smagu augsni, kas nav pārāk laba ārstniecības augu audzēšanai. Tomēr biodinamiskā audzēšana dara brīnumus, to pārvēršot auglīgā augsnē, kur reģiona un valsts vēsturi joprojām var redzēt ikvienā dārza malā.

Dārzs atrodas Ilkstonas nomalē; šī pilsēta kļuva pazīstama rūpniecības revolūcijas laikā un daudzus gadus plauka, pateicoties kalnrūpniecībai un saistītajām nozarēm. Mūsdienu ainava parāda šī rūpniecības mantojuma sekas. Lietavas rada mitru un smagu augsni, kas nav pārāk laba ārstniecības augu audzēšanai. Tomēr biodinamiskā audzēšana dara brīnumus, to pārvēršot auglīgā augsnē, kur reģiona un valsts vēsturi joprojām var redzēt ikvienā dārza malā.

Vācija

Lielākais šāda veida dārzs

Weleda lielākais ārstniecības augu dārzs atrodas Vācijas plakankalnē uz ziemeļiem no Švābu Gmindes (Schwäbisch Gmünd) pilsētas. 20 hektāru platībā tas ir arī lielākais šāda veida dārzs Eiropā. Šajā vietā daudzveidībai nav ierobežojumu – 260 augu sugu tiek audzēts biodinamiski, no kurām 180 sugas izmanto par ārstniecības un dabīgo kosmētikas līdzekļu sastāvdaļām.

 

Tādi augi kā, piemēram, dzeloņplūme, burvju lazda, vilkābele, kā arī daudzi lauku dzīvnieki, putni un bezmugurkaulnieki dzīvo šajā teritorijā aiz piecu kilometru dzīvžogiem. Milzīgais ziedu klāsts piesaista daudzus kukaiņus, tostarp tādus derīgos kukaiņus kā ziedmušas, jātnieciņus un mārītes. Atklātajos laukos aug daudz viengadīgo un daudzgadīgo augu sugu. To skaitā ietilpst 25 dažādu koku sugu, no kuriem ievācam mizu, ziedus, augļus, saknes. Salīdzinājumā ar savvaļu ārstniecības augu augšanas apstākļi šeit ir labāki, pateicoties īpašai augsnes apstrādei, tostarp lietojot dabīgus aerosola preparātus, kā arī dārznieku rūpēm. Šajā vietā auglīgās Švābu Albas nomalē, dārzā dzīve ir rosīga no marta līdz oktobrim, un ražas ievākšana sākas ziemas pirmajos mēnešos, ievācot struteņu un angelikas saknes.

Mūsu dārznieki pret augiem un dārziem izturas kā pret veselu organismu. Viņi pievērš uzmanību augu un augsnes kompleksajām attiecībām, veicina augšanu, kā arī aktīvi un radoši piedalās vides aprūpē. Piemēram, Weleda dārzā aizsargātā paparde aug sūrenes ēnā, tādējādi tās apgaismojuma apstākļi atbilst meža dabīgajai videi.

Dārzi visā pasaulē

Kaut gan mūsu lielākais ārstniecības augu dārzs atrodas Vācijā, mūsu dārzi ir arī citās valstīs, piemēram, Francijā, Šveicē, Nīderlandē, Brazīlijā, Argentīnā un Jaunzēlandē.

Francija un Šveice

Lielais ārstniecības augu sugu skaits salīdzinoši nelielā platībā ziedēšanas laikā rada fantastisku krāsu daudzveidību. Weleda dārzi Šveices pilsētā Arlesheimā (Arlesheim) pie Bāzeles un Francijas pilsētā Buksvilērā (Bouxwiller) pie Uningas (Huningue) atrodas tieši pie biroju un ražošanas ēkām. Buksvilēras dārzs ir bioloģiskās daudzveidības sala tradicionālās lauksaimniecības jūrā. 1,5 akru teritoriju apjož savvaļas augu dzīvžogi, un šajā patvērumā ar dīķiem, akmens sienām un augļu kokiem putni, kukaiņi un abinieki jūtas kā mājās.

Mazs lauku zemesgabals

Neraugoties uz salīdzinošo mazo platību, šeit aug līdz 70 ārstniecības augu sugu. Šveices pilsētas Arlesheimas dārzu ieskauj mežs un 40 akri organiskās aramzemes. Kultūru dažādība šajā laukā kontrastē ar kaimiņu lielo organisko saimniecību. Neraugoties uz atrašanos tuvu pie Bāzeles, tas izskatās kā mazs lauku zemesgabals.

Kopš pašiem pirmsākumiem ārstniecības augu audzēšana bija viens no veidiem, kā nodrošināmies ar svaigiem un kaltētiem augiem, kas ir mūsu ārstniecības un ķermeņa kopšanas līdzekļu pamata sastāvdaļas. Izmantojot biodinamisko saimniecību un pašu audzētās izejvielas, mēs nodrošinām, ka vērtīgās sastāvdaļas nesaskaras ar pesticīdiem vai citām toksiskām vielām. Taču runa nav tikai par to, ko iegūstam no dārziem, bet arī par to, ko dārzi saņem no mums. Komposta pārvaldība ļauj aktivizēt dzīvības procesus augsnē, bet īpaši preparāti, kuros ietilpst govju mēsli un mēslojums no tādiem augiem, kā piemēram, pienenes un baldriāns, uzlabo augsnes auglību.

Nīderlande

No Ziemeļjūras vējš nes sāls smaržu, bet dzīvžogi un krūmi aizsargā dārzu no asajiem piekrastes vējiem. Šis Nīderlandes dārzs pašā rūpniecības zonas centrā izskatās kā oāze, kas piedāvā lielisku patvērumu kukaiņiem un putniem, vienlaikus veicinot bioloģisko daudzveidību. Kaut hektārs ir samērā neliela platība, dārzā aug ļoti daudzveidīgs ārstniecības augu klāsts.

Šeit audzē vairāk nekā 200 augu sugu. Smagajai augsnei tiek piešķirta labāka struktūra ar kompostu, kurā ir liels minerālvielu saturs, un dažu augu īpašo prasību apmierināšanai dārzā ir dažādi augsnes veidi — smaga un viegla, mitra un sausa, ar barības vielām bagāta un trūcīga. Daži tropu ārstniecības augi tiek audzēti apsildītā siltumnīcā. Šeit tiek audzēti gandrīz visi Weleda produktiem nepieciešamie augi.

Weleda dārzi tiek uzturēti kā bagātīga dabīga vide ar dzīvžogiem un derīgajiem kukaiņiem paredzētajām ekoloģiskajām nišām. Veicinot šo radību uzturēšanos savos dārzos, mēs palīdzam saglabāt pašregulāciju, kā arī novērst kaitēkļu un slimību izplatīšanos. Protams, ekoloģisko stabilitāti sekmē arī augu daudzveidība, un derīgie kukaiņi vienmēr var atrast putekšņus un nektāru.

Brazīlija

Nieka 30 minūšu brauciena attālumā no Brazīlijas metropoles Sanpaulu (São Paulo) Sanrokes (São Roque) dārzs šķiet cita pasaule. Dabas daudzveidīgā pārpilnība uz šīs sarkanās augsnes jūtas gluži kā mājās.

 

Dārzs atrodas netālu no Seradumaras (Serra do Mar), kalnainā tropu mežu reģiona gar Brazīlijas dienvidaustrumu piekrasti.

Vulkāniskās izcelsmes zeme

Sanrokes pilsēta kādreiz bija ceļš uz Paragvaju un Bolīviju, uz kurieni 20. gadsimtā ceļoja imigranti no Portugāles, Itālijas, Japānas un Vācijas. Viņi sev līdzi atnesa īpašās un daudzveidīgās dārzeņu un augļu audzēšanas tradīcijas. Pat šodien Sanroke ir slavena ar mazajās ģimenes saimniecībās ražoto gardo vīnu un ēdieniem. Dārzs tika izveidots pagājušā gadsimta 80. gados uz ļoti auglīgās vulkāniskās izcelsmes zemes. Fermu un meža ieskauts, tas atrodas pie maza ezera, solot mieru un dabas daudzveidību ikvienam, kurš šurp atradīs ceļu no metropoles kņadas.

Argentīna

1 200 metru augstumā virs jūras līmeņa, pļavu ieskauts un starp bagātīgiem skuju koku un jaukto koku mežiem — Kordovas (Córdoba) reģionā pašā Argentīnas sirdī dārznieks Horhe Hjusto (Jorge Giusto) kopj pats savu ārstniecības augu dārzu.

Šis Weleda dārzs netika plānots ar kārtīgām dobēm un lauciņiem. Ārstniecības augi, piemēram, prīmulas, ehinācijas, bārbeles un papardes brīvi aug savvaļā. Karstajos vasaras mēnešos vecie koki nodrošina ēnu, un strauts plūst caur plaukstošo dārzu 12 akru platībā. Šeit audzē apmēram 70 ārstniecības augu sugu, un ražu pārstrādā pašam Horhem piederošajā aptiekā austrumos Buenosairesā.

Jaunzēlande

Šajā Vidusjūras klimatā ar ilgu, siltu vasaru tiek audzētas apmēram 50 ārstniecības augu sugas. Vorens Pīrss (Warren Pearce) un citi jaunzēlandiešu dārznieki apstrādā laukus atbilstoši biodinamiskās lauksaimniecības principiem. Ražas novākšana notiek tikai ar rokām, nelietojot lauksaimniecības smago tehniku, kas ļauj augsnei saglabāties vieglai un bagātai ar gaisu. Trīs govis nodrošina nepieciešamo mēslojumu, kas kopā ar piemērotu kompostu uzlabo augsnes kvalitāti. Tur sastopama liela augu un putnu daudzveidība, dzied dažādi vietējie putni, tostarp tui, Jaunzēlandes balodis kererū un komiskais pūkeko.

Kvalitāte

Lai pļautu, ir jāiesēj

Apmēram trīs ceturtdaļas mūsu augu sastāvdaļu tiek iegūtas no organiskajām vai sertificētiem savvaļas augu vācējiem. Protams, mēs nevaram paši izaudzēt visus augus.

Izejvielu saņemšana

No sastāvdaļas līdz produktam

Destilācija, ekstrakcija vai potencēšana: Tikai izmantojot pareizas apstrādes sistēmas, mūsu produktos izmantojamās dabīgās izejvielas kļūst atbilstošas cilvēku vajadzībām.

Ražošana