Smiltsērkšķis

Toskāna, Itālija
Image of Sea Buckthorn Italy - Buckthorn

Ar C vitamīnu un saules gaismu pildītas ogas

Smiltsērkšķa dzimtene ir Centrālāzija, kur tas aug savvaļā. Tūkstoš gadu laikā tas dabiskā ceļā nokļuva no Alpiem Eiropas centrālajā daļā līdz Ziemeļjūras un Baltijas jūras piekrastēm. Gatavās smiltsērkšķu ogas gandrīz 70 gadus nodrošina vitamīniem pildītu sulu, kas tiek izmantota Weleda produktos. Otrā pasaules kara laikā, kad zinātnieki meklēja dabiskus C vitamīna avotus, viņi Šveicē atrada smiltsērkšķus un nolēma izmantot auga potenciālu. Tobrīd dzima produkti, kas mūsdienās pazīstami kā smiltsērkšķu sula un eliksīrs. Nesen Weleda izstrādāja bagātīgus dabiskās un bioloģiskās kosmētikas produktus, kuru pamatā ir smiltsērkšķu eļļa.

Augstvērtīgākās šķirnes

Pēdējo divdesmit gadu laikā smiltsērkšķu ogas tiek vāktas no savvaļas augiem, kas aug Alpos. Mūsdienās augstvērtīgākās smiltsērkšķu šķirnes plaukst un zeļ aptuveni 100 hektāru lielā teritorijā Sanmario, katru gadu dodot 200 tonnas svaigu, bioloģiski audzētu ogu. Weleda jau vairāk nekā 10 gadus sadarbojas ar Kunzu-Rotlisbergeru (Künzi & Röthlisberger) ģimenes uzņēmumu, kas ik gadu no minētajām ogām izspiež gandrīz 100 tonnu svaigas sulas. Augu selekcionārs Kurts Kunzi sāka eksperimentēt ar atsevišķu Alpu smiltsērkšķu sugu audzēšanu 20. gs. astoņdesmitajos gados. Piemērotāko šķirņu selekcija un audzēšana ir sarežģīts process, kas prasa daudz laika un pacietības. Audzētāji palielina augu skaitu ar spraudeņu palīdzību, nogriežot īpašā augsnes-komposta maisījumā audzētu augu zariņus. Kurts ar laiku pārvietoja savu biodinamiskās lauksaimniecības projektu uz Sanmario, Marremu Toskānā, pie saules pielietās Pisas pilsētas. Šeit ir ideāli audzēšanas apstākļi — augsne ir bagātināta ar kompostu, un saule ik dienu spīd vēl ilgāk nekā Alpu dienvidu ielejās. Tas ir ļoti svarīgi, jo smiltsērkšķa vērtīgā vitamīnu kompleksa izveidei nepieciešams maksimāli daudz saules gaismas. Taču ir jāpaiet 3-4 gadiem, lai analīzēs varētu noskaidrot, vai ogu sula ir pietiekami kvalitatīva.

Kurts Kunzi ar savu komandu pašlaik audzē vairāk nekā piecas smiltsērkšķu šķirnes. Sulas un iekšķīgi lietojamie sīrupi tiek ražoti no tādu šķirņu ogām, kurās ir daudz vitamīnu un mikroelementu. Gluži kā ar vīnu, arī smiltsērkšķu sulā uzmanība jāpievērš aromātam, skābuma pakāpei un pareizam dažādu šķirņu ogu sulas maisījumam. Citas šķirnes labāk noder barojošās smiltsērkšķu eļļas ražošanai un izmantošanai kosmētikas produktos, jo to ogu mīkstumā ir vairāk eļļas (kā olīvās), tādēļ tās ir lieliski piemērotas ādas kopšanai ar atjaunojošu iedarbību. Kurtam Kunzi un viņa četriem darbiniekiem galvenais Sanmario projekta aspekts ir ilgtspējīgums. Tas sākas ar augu izvēli un turpinās biodinamiskajos laukos, kur tiek izmantoti enerģiju taupoši procesi, pārdomāta komposta pārvaldība un augu un minerālvielu līdzekļi augsnes uzlabošanai. Pateicoties minētajām lietām, augi ir veselīgi un pasargāti pret insektiem un slimībām. Sanmario projekta pārvaldība atbilst Weleda izvirzītajiem ekoloģijas kritērijiem. Arī savā ārstniecības augu audzētavā Weleda izmanto metodi, kas ir gandrīz tikpat veca kā pats uzņēmums.

Raža tiek novākta uz lauka, ar rokām nogriežot zarus — smiltsērkšķa ogas aug ļoti tuvu pie zariem, tādēļ šī ir efektīvākā metode. Pēc tam īpaša iekārta, ko dēvē par smiltsērkšķu hameleonu, atdala ogas no zariem. Dažādu šķirņu ogas tiek atbilstoši marķētas un uzglabātas aukstumā, bet pēc tam no tām spiež sulu mazos apjomos uzņēmumam Weleda. Sula tiek viegli pasterizēta un iepakota hermētiskā iepakojumā, bet turpmākā procesa posmā tiek savāktas smiltsērkšķu sēklas un sulas eļļa.  

Viens savvaļas augs ik gadu

Savvaļas smiltsērkšķis uzskatāmi parāda būtisku Weleda biodinamiskās lauksaimniecības filozofijas un ilgtspējīguma aspektu. Lauksaimniecības un ārstniecības augi, ko varētu vākt savvaļā, aizvien biežāk audzēti tiek kā kultūraugi. Daļēji tas skaidrojams ar būvniecības rezultātā izzūdošo dabisko vidi un intensīvās lauksaimniecības rezultātā samazināto sugu skaitu. Weleda ir uzstādījusi korporatīvo mērķi audzēt vienu savvaļas augu ik gadu, dažreiz sadarbojoties ar izpētes un audzēšanas partneriem, bet arī savā bioloģiski daudzveidīgajā ārstniecības augu dārzā. Tādējādi ir iespējams nodrošināt apdraudēto augu sugu izdzīvošanu. Audzējot augus, kam nepieciešama aizsardzība, Weleda arī nodrošina pastāvīgu piekļuvi būtiskajiem izejmateriāliem, kas nepieciešami mūsu unikālajiem un noderīgajiem produktiem.

Atklājiet citus projektus

Saglabā ādu mitru, atjauno dabiskās eļļas un neļauj ādai kļūt sausai

Sezams no Meksikas

Bioloģiski audzēto saulespuķu sēklu eļļai ir daudz barojošu īpašību

Saulespuķe no Ungārijas

Sastāvdaļas

Smiltsērkšķu eļļa

Hippophae Rhamnoides Oil

No oranži dzeltenas līdz sarkanai - smiltsērkšķim ir vērtīgas aktīvās vielas eļļas, kas raksturo lielu daļu nepiesātināto taukskābju, E vitamīna un karotinoīdu. Smiltsērkšķu eļļai  piemīt reģenerējoša, antioksidants un intensīvas ādas kopšanas īpašības.