Savvaļas roze

Dades ieleja, Maroka
Map of Morocco - Wild Rose

Rožu laiks

Ziedēšanas laikā Marokas Dades ieleju pārņem burvīgo Damaskas rožu aromāts. To kuplie krūmi plaukst Mesetas plakankalnē starp Kasablanku un Atlasa kalniem. Šajā vietā Mustafa Šahbūns (Moustapha Chahboun) ievāc rozes, no kurām destilē vērtīgo dabīgo rožu eļļu, ko mēs daudzos Weleda produktos lietojam kā dabīgo smaržu.

Kad Mustafa Šahbūns no rīta raugās debesīs un saprot, ka būs karsta diena, viņš ielej silē ūdeni, kas paredzēts „Labai“ un „Veiksmei“. Aiz apelsīnu koku rindas parādās divas govis, paiet pa zaļās zāles taku, netālu apstājas un gaida. Pienācis viņu rīta dušas laiks. Mustafa parīvē viņu kaklu, uzšļāc ūdeni uz muguras un vēdera, apsmidzina aizmuguri, līdz govju melnbaltā āda mitrumā laistās. Ar neslēptu baudu govis atgāž galvu atpakaļ un izstiepj uz priekšu, uz viņu skatoties ar savām maigām, melni brūnām acīm.

Savā nelielā saimniecībā Mustafam pieder viens no visievērojamākajiem zemes gabaliem Marokā. Damaskas rožu koši rozā ziedi silto gaisu piepilda ar savu neatkārtojamo aromātu. Mustafa ar gandarījumu saka: „Es vēlos mūsu dzīvē atjaunot bioloģisko daudzveidību un panākt, lai daba atkal būtu kaut kas patiesi dzīvīgs. “

Savā nelielā saimniecībā Mustafam pieder viens no visievērojamākajiem zemes gabaliem Marokā. Damaskas rožu koši rozā ziedi silto gaisu piepilda ar savu neatkārtojamo aromātu. Mustafa ar gandarījumu saka: „Es vēlos mūsu dzīvē atjaunot bioloģisko daudzveidību un panākt, lai daba atkal būtu kaut kas patiesi dzīvīgs.“

Cienīt floru un faunu

Mustafa piemiedz aci pret sauli. Viņa paša izaicinājums ir iepīt dzīvības dažādos diegus dabas audumā, lai augi un dzīvnieki kļūtu par vienotas ekosistēmas integrētām sastāvdaļām. Viņš izdomā gudrus veidus, kā radīt ēnu, piemēram, ar vīnogulāju režģi. Turklāt aizsardzībai pret vēju viņš iestāda rožu dzīvžogus, bet ar lavandām neļauj savairoties laputīm. „Tas viss pastāv harmonijā, gluži kā tam vajadzētu būt cilvēku dzīvē.“

Pāvi ēd indīgos zirnekļus, skorpionus un čūskas; pīles un zosis mielojas ar gliemežiem, bet vistas knābā mušiņas, kas nosēžas un piparmētras un sūc tās sulu. Savukārt govis uztur īsu taku zāli un rada daudz dabīgā mēslojuma.

„Es vēlos mūsu dzīvē atjaunot bioloģisko daudzveidību”

Mustafa Šahbūns ir dārzkopis ar zaļu dvēseli. Saulē labi iedegušais Mustafa Šahbūns izskatās kā tehniskās lietās izglītots, moderns naturālists. Viņš ir direktors uzņēmumā „ARD Guisser“, kas viņam pieder kopīgi ar brāli Džamalu. Uzņēmums ražo vērtīgo Damaskas rožu ēterisko eļļu un „Rose Absolute” ekstraktu, kas daudziem „Weleda“ produktiem piešķir eleganto smaržu. Tieši pie lieliem saimniecības vārtiem, garenā un daļēji atvērtā ēkā atrodas sešas lielas metāla tvertnes, kurā tiek izgatavoti ekstrakti.

Mustafa uzauga valsts centrā, olīvu plantācijā pie dabas rezervāta. Vēlāk viņš Kasablankā studēja bioķīmiju un ar brāli Džamalu sāka destilēt un pārdot augu ekstraktus. Tomēr Maroka viņam šķita pārāk ierobežojoša, konservatīva un neelastīga. 33 gadu vecumā viņš pārcēlās uz Masačūsetsu un sāka strādāt par bioķīmiķi. „Es biju brīvs un dzīvoju labi.“

„Man patīk kopt savus augus un ar viņiem radīt kaut ko īpašu.“

2011. gada novembrī viņa vistuvākais brālis Džamals viņu aicināja steidzami atgriezties mājās. Dabīgās kosmētikas un ārstniecības līdzekļu tirgus piedzīvoja strauju uzplaukumu, viņiem kopīgi piederošais uzņēmums attīstījās, un darba bija tik daudz, ka Džamals vairs nespēja viens tikt galā. Mustafa kādu laiku to apsvēra. 

 

Viņam bija labs darbs, daudz draugu un brazīliešu sieva Neide Gonsalviša (Neide Gonçalves). Pēdējos gados viņš sapņoja par iespēju izveidot kaut ko dabā un pašam radīt kaut ko. 2012. gadā Mustafa ar sievu atgriezās dzimtenē. „Šeit es varu īstenot savu Amerikas sapni.“

Ūdens ir dzīvība

Pāris dzīvo pieticīgā, jaunuzceltā oranžā mājā blakus dārzeņu lauciņiem. Mustafas sievai, kas bija strādājusi par galveno sekretāri Šveices uzņēmumā, saimniecība ir īsta lauku paradīze, ko viņa mīl no sirds. Neide saka, ka šeit izskatījās kā tuksnesis, kad viņa ieradās ar vīru. Izkaltušajā zemē auga tikai daži apelsīnu un olīvu koki. „Mustafa izraisīja revolūciju,“ viņa saka.

Reizēm atbrauc autobusi ar lauksaimniecības studentiem, kuri vēlas redzēt šo bioloģiskās dažādības un ilgtspējības lielisko piemēru. Pat kaimiņi, kas sākumā tikai šūpoja galvu par dažādām aktivitātēm Mustafas saimniecībā, pamazām sākuši audzēt viņa destilācijas iekārtām paredzētos jaunos augus, piemēram, vībotnes. 

Giseras (Guisser) mēram patīk Mustafa, jo viņš rada darba vietas, kas lauku rajonos ir retums. Uzņēmējs ar zaļo dvēseli nodarbina vairāk cilvēku par citiem reģiona lauksaimniekiem, kuriem pieder divas vai trīs reizes lielāks īpašums. Bez Mustafas ģimenes dārzeņu lauciņos un ar destilēšanas iekārtām strādā seši palīgi, kad viss notiek samērā nesteidzīgi, taču ražas novākšanas laikā strādnieku skaits pārsniedz 40 cilvēkus. Turklāt plašā apkārtnē Mustafa ir vienīgais darba devējs, kurš saviem darbiniekiem nodrošina reģistrāciju sociālo pabalstu saņemšanai. 

Viņa dabas paradīze plešas cauri kādreizējai upes ielejai. Giseras ciemā ūdens burbuļo no avota un plūst kā pazemes straume zem viņa saimniecības. Viņš ūdeni savām lauksaimniecības kultūrām un mājlopiem sūknē no trijām akām. Maroka ir auglīga zeme. „Ja šeit ir ūdens, ir arī dzīvība,“ saka Mustafa.

Kāds ir viņa nākamais mērķis? „Es vēlos, lai bioloģiskā daudzveidība atgriežas daudzās Marokas vietās.“ Vēl tāls ceļš ir ejams, taču Mustafa Šahbūns ir sācis iespaidīgi.

Atklājiet citus projektus

Ar enerģiju pildīta oga, kas sniedz spēku

Smiltsērkšķis no Itālijas

Atslābinošs brīnums, kas remdē gan ķermeni, gan dvēseli

Lavanda no Moldovas

Sastāvdaļas

Rozes Damascena ziedu eļļa

Rosa Damascena Flower Oil

Rozes Damascena ziedu eļļa ir ēteriskā eļļa, kas tiek iegūta no rožu ziedlapiņām. Kopā ar citām dabīgām ēteriskām eļļām, tā tiek izmantota aromatizēšanai.