Lavanda

Besarābija, Moldova
Map of Moldova - Lavender Raw Material

Labākais aromāts mieram un atslābumam

Nav viegli atrast citus līdzekļus, kas spētu atslābināt tik ātri kā lavandas aromāts. Lavandas violetajos ziedos ir ēteriskās eļļas, kas piešķir patīkamu aromātu 50 Weleda produktiem. Lavandas attēlos bieži vien redzami bezgalīgie violetie Francijas Provansas lauki, taču Eiropā ir vēl kāda nozīmīga lavandas audzēšanas vieta, kur gadsimtiem ilgi lavanda audzēta lielos apjomos. Starp Rumāniju un Ukrainu esošā nelielā valstiņa Moldova, kuras teritorija ir tikai 34 000 kvadrātkilometri, ir aplaimota ar siltu un sausu klimatu un auglīgu melnzemi, kas ļauj tur zelt un plaukt vīna un augļu dārziem. Šis audzēšanai ideāli piemērotais klimats ir kalpojis par Moldovas balstu — agrāk valsts bija pazīstama kā lielākais ēterisko eļļu ražotājs. Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1992. gadā, daudzi hektāri lavandas lauku izzuda, cilvēkiem cenšoties apgūt brīvo tirdzniecību. Kopš tā laika šajā mazajā valstī daudz kas ir mainījies — vecās tradīcijas ir atdzimušas, un lavandas audzēšana ir ieguvusi otro elpu.

Lavanda ir Lamiaceae dzimtas augs. Tas ir neliels, apaļš krūms ar šķeltiem, saslietiem zariem un daudziem maziem, violetiem ziediem. Auga lapas ir šauras, augšpusē pelēcīgi zaļas, bet apakšpusē — pūkainas un baltas. Šajā augu ģintī ir 25 sugas, no kurām alternatīvajā medicīnā izmanto šādas sugas: šaurlapu lavandu (Lavandula angustifolia), platlapu lavandu (Lavandula latifolia), Francijas lavandu (Lavandula stoechas) un lavandīnu (Lavandula hybrida).

Lielākais bioloģiskās lauksaimniecības projekts

Kāds britu attīstības speciālists un moldāvu lauksaimniecības inženieris uzsāka valstī lielāko lavandu bioloģiskās audzēšanas projektu, un abi bija pārsteigti par to, cik ātri auga projekta apmērs. Viens no straujās attīstības iemesliem noteikti ir sadarbība ar Weleda, kas aizsākās 2005. gadā. Ciešā sadarbība ar Weleda un ilgstošas sadarbības perspektīva sniedz projektam papildu stimulu. „Projektā šobrīd ir iesaistītas 200 lauksaimnieku ģimenes, un bioloģisko lavandu audzētavu platība ir palielinājusies līdz aptuveni 200 hektāriem,” stāsta britu attīstības speciālists.

 

Kad lavandas stādi ir iestādīti, ir jāgaida 3 gadi līdz pirmajai lielajai ražai, taču labvēlīgos apstākļos augs dod ražu līdz 30 gadiem. Pirmā augu raža bija gatava novākšanai 2005. gadā, un kopš tā laika darbinieki ik gadu no jūnija beigām līdz jūlija vidum ar sirpjiem griež nobriedušos ziedus — tas ir darbietilpīgs darbs, kas prasa lielu atdevi un uzmanību.

Savāktā lavanda tiek nekavējoties apstrādāta, nepametot lauku. Apstrāde notiek mobilā ēterisko eļļu destilācijas iekārtā. Apstrādes procesam nepieciešamas tehniskās zināšanas, piesardzība un sensitivitāte. Ražas vākšanas laikā visu laiku ir nodarbināta četru cilvēku komanda, kas saņem ar lavandas ziediem pildītas tvertnes, ko pievieno mobilajam tvaika katlam. Destilācijas process ilgst aptuveni stundu un no 100 kg lavandas ziedu tiek iegūts tikai kilograms eļļas.Pēc tam ēterisko eļļu mucās, kas tiek nekavējoties cieši noslēgtas, var aizvest no lauka. Lai nodrošinātu augstu kvalitāti, pirms lavandas eļļas eksportēšanas uzņēmumam Weleda, ir ārkārtīgi svarīgi eļļu uzglabāt vēsumā.

Tieša nomierinoša iedarbība

Mūsdienās veiktie pētījumi liecina, ka lavandas ēteriskajā eļļā esošajām vielām ir tieša nomierinoša ietekme uz centrālo nervu sistēmu, tās palīdz atslābināties un nodrošināt veselīgu miegu. Lavanda arī palīdz tikt galā ar nemieru, bezmiegu, sasprindzinājumu, krampjiem, gremošanas traucējumiem un sirds un asinsrites problēmām. Tas izskaidro, kādēļ jau senos laikos lavanda bija iecienīta, pateicoties tās nomierinošajai iedarbībai.

Uzņēmumam Weleda sadarbojoties ar Moldāvijas audzētājiem, lavanda tikusi pie vēl kādas labas īpašības — vietējās iesaistītās puses gūst labumu no mūsu lielās pieredzes, kas saistīta ar ēterisko eļļu analīzi un izejvielu iegādi. Kopš sadarbības uzsākšanas ražošana un ražas novākšana ir tikusi optimizēta, un ir atrasti daudzu mazu problēmu risinājumi. Piemēram, Weleda palīdz meklēt piemērotu, videi draudzīgu risinājumu destilācijas pārpalikumu kompostēšanai. „Tā ir situācija, kurā ieguvējas ir abas puses,” apstiprina vietējie partneri. „Tikai kopējiem spēkiem mēs varam iegūt vēlamo kvalitāti.”

Ekonomiskais un sociālais stimuls, ko šis projekts dod konkrētajam lauku reģionam, ir manāms pat pēc desmit gadiem. Lai atzīmētu Weleda 90. dzimšanas dienu, mēs piedalījāmies veselības un labklājības centra celtniecībā vietējā Minceni pilsētā. Šis ir tikai viens no piemēriem, kā Weleda partnerattiecību ietvaros aug ne tikai mums nozīmīgās izejvielas, bet arī to audzētāji.

Atklājiet citus projektus

Bioloģiski audzēto saulespuķu sēklu eļļai ir daudz barojošu īpašību

Saulespuķu eļļa no Ungārijas

Uztur ādas sausuma un mitruma līmeni

Īriss no Marokas

Sastāvdaļas

Lavandas eļļa

Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil

Lavandas eļļa ir ēteriskā eļļa, kas tiek iegūta no svaigām lavandas ziediņiem. Kopā ar citām dabīgām ēteriskām eļļām, tā tiek izmantota aromatizācijai.