Īriss

Atlasa kalni, Maroka
Mapp of Morocco - Iris

Unikāls mitruma un sausuma izlīdzinātājs

Īriss savu nosaukumu ir ieguvis par godu grieķu varavīksnes dievietei Īrisai, kas ir ūdens nesēja un dievu vēstnese. Auga skaisto ziedu varavīksnes krāsas un tā spēja savās gaļīgajās saknēs ilgstoši uzglabāt ūdeni apstiprina tā saikni ar minēto mitoloģisko tēlu. Īrisa saknes ekstrakts jau sen tiek izmantots Weleda kosmētikas produktos, jo tas palīdz ādai regulēt mitruma līmeni un sniedz vērtīgu ēterisko eļļu. Īriss plaukst un zeļ Marokas Atlasa kalnu grūti pieejamajos reģionos, kur Weleda ciešā sadarbība ar franču partneriem nodrošina stabilus ienākumus aptuveni 300 lauksaimnieku ģimenēm.

Lauksaimnieki apstrādā 20 kvadrātkilometrus lielu teritoriju, kas sadalīta 400-600 kvadrātmetrus lielos, akmeņainos laukos. Šajos lauciņos, kas agrāk bija kalnu sastāvdaļa, un kuru ierīkošanā pieliktas milzīgas pūles, lauksaimnieki audzē linus, lēcas, nedaudz sīpolu un citus dārzeņus. Īrisa sakņu bioloģiskā audzēšana ideāli papildina tradicionālo dārzeņu audzēšanu un sniedz regulārus ienākumus lauksaimniekiem, kas apvienojušies kooperatīvā. Pavasarī katra no 300 ģimenēm novāc līdz 400 kg svaigu īrisa sakneņu. Tajos ir vērtīgas ēteriskās eļļas, kas ir ļoti pieprasītas dabisko kosmētikas līdzekļu un smaržu ražošanā.

Maza apmēra lauksaimniecība

Arī mūsdienās lielas daļas Marokas lauku iedzīvotāju galvenais ienākumu avots ir maza apmēra lauksaimniecība. Dažām ģimenēm īrisu raža veido pat pusi ienākumu, taču tas iespējams tikai ar ilgtspējīgu partnerattiecību palīdzību. Šādu attiecību piemērs ir Weleda sadarbība ar Iris germanice bioloģiskajiem audzētājiem Atlasa kalnu Tirdouime reģionā. Atlasa kalnos, kas atrodas 1600 metrus virs jūras līmeņa, ziemas ir aukstas, bet vasaras ļoti karstas. Gaiss tur ir retināts un sauss, bet augsne — neauglīga. Tikpat kā visus darbus uz lauka, no stādīšanas līdz ražas novākšanai, veic ar rokām, dažkārt izmantojot arī mūļus. Tik mazu lauku apstrādei tehniskās iekārtas būtu pārāk dārgas, un to lietošana — nepraktiska.

Žāvēti kalnu gaisā

Pirms ēteriskās eļļas iegūšanas visa raža — vairāki simti tūkstošu kartupeļa izmēra sakneņu — ir jānomizo ar rokām un jāizžāvē kalnu gaisā un saules gaismā. Šis process var ilgt nedēļu, kuras laikā īrisa saknes zaudē aptuveni 80 % svara. Pēc tam mūļi nogādā cietās, sažāvētās saknes ielejā, kur no tām tiek iegūta vērtīgā eļļa. Izveidojot mazo lauksaimnieku kooperatīvu, ko regulāri pārbauda Weleda un mūsu franču partneri, ir izdevies aktivizēt vietējo uzņēmējdarbību, palielināt mazo lauksaimnieku ienākumus un uzlabot vispārējos dzīves apstākļus.

Atklājiet citus projektus

Kalnu pļavu zieds — pielāgošanās meistars

Žibulītis no Vācijas

Ilgtspējīgi audzēta ratānija no Andiem — rūpes par zobu veselību

Ratānija no Peru

Sastāvdaļas

Īrisa sakneņu izvilkums

Iris Germanica Root Extract

Atvainojiet, uz doto brīdi apraksts nav pieejams.