Arnika

Karpatu kalni, Rumānija
Map of Romania - Arnica

Jaunas perspektīvas

Bioloģiskā daudzveidība. Kad ir mazo ārstniecības augu ziedēšanas laiks, Marinella ir tik satraukta, viņa diez vai var gulēt. Galu galā, raža ir svarīgs notikums, kad visi atgriežas savos ciematos Apuseni kalnos Karpatos.

Zvaniem skanot, aiz stūra parādās zirga vilkti koka rati. Šajos vienkāršajos ratos ar dažām virvēm ir sasieti smagi baļķi. Rati lēni aizripo garām vienkāršām, pelēkām koka mājām un ciema iedzīvotājiem, kuri krauj sienu lielās kaudzēs. Kad rati apstājas, ļaudis pārtrauc darbu un aprunājas.

 

Tikai pirms diviem gadiem tika uzbūvēts asfaltēts ceļš līdz Getari (Ghețari) ciemam, kur vasarā dzīvo Florins Pakurars (Florin Păcurar). 38 gadus vecais vīrietis Klužas-Napokas (Cluj-Napoca) universitātē māca pļavkopību un vada „Ecoflora“ projektu, kurā pēta reģiona augus un cenšas saglabāt ārstniecības augu kā vērtīga Rumānijas dabas resursa izmantošanu. Viņš šeit ieradās gandrīz pirms 15 gadiem, lai pabeigtu savu disertāciju. Mūsdienās viņam pieder divas koka mājas, kurās personāls un studenti dzīvo arnikas ziedēšanas laikā.

Arnika var būt vietējo iedzīvotāju glābiņš

Pie projekta ēkas gaida studenti, kuri universitātē apmeklēja Florina semināru. Grupai dodoties mājas virzienā, profesors studentiem stāsta par pļavu augiem. Vietējiem vissvarīgākais augs zied ar koši dzelteniem ziediem, bet tā lapas pie zemes veido zaļas rozetes: Arnica montana. Šī auga dziedējošās īpašības to padara par tradicionālo ārstniecības līdzekļu vērtīgu sastāvdaļu. Apuseni kalnos arnika palīdz apkarot arī nabadzību – savukārt vietējo palīdzība palīdz arnikai izdzīvot.

 

Liels daudzums savvaļas arnikas aug uz lēzeniem pauguriem un nogāzēm Rumānijas Karpatos, kas ietver Apuseni kalnus. Taču augs ir ļoti jutīgs. Ja pļavās ganās pārāk daudz govju vai lauksaimnieki lieto ķīmiskus mēslojumus, arnika uzreiz reaģē uz augsnes izmaiņām un pazūd. Tas ir ārkārtīgi kaprīzs augs, un plaukst tikai galvenokārt dabīgās pļavās. Kaut gan arniku ir iespējams kultivēt, tās audzēšana ir sarežģīta, un reģiona bioloģiskās daudzveidības un dabas apstākļu saglabāšanai ir būtiski, lai augi tiktu ievākti savvaļā.

Arnikas dziedinošais pieskāriens

Savvaļas arnika ir vērtīgs dārgums. Ārstniecības augs ar saulaini dzelteniem ziediem ir ļoti jutīgs un plaukst tikai dabīgās pļavās. Dienvidkarpatu Apuseni kalnos vēl pastāv šādas pļavas.

Izroboto Apuseni kalnu ielejās starp eglēm atrodas mazas, saulē izbalējušās koka ēkas. Daudzi gados jauni cilvēki ir pametuši savus ciemus, meklējot labāku nākotni. Taču viņi atgriežas arnikas ražas ievākšanai „Weleda“ vajadzībām.

Kopā ar lauksaimniekiem „Weleda“ uztur ilgtspējīgu savvaļas augu ievākšanas projektu Karpatu kalnu visaugstākajā apdzīvotajā reģionā. Ievācēji ir apmācīti, kā ar vislielāko rūpību un prasmi rīkoties ar arnikas augiem.

Lauksaimnieki zina, ko meklēt arnikas ražas ievākšanas laikā: no kokvilnas izgatavotajos ievākšanas maisos drīkst ievietot tikai pilnībā atvērušos ziedus ar pavisam īsu kātiņu. Augam ir jāatstāj vismaz viens zieds, lai tas varētu uzziedēt arī nākamgad.

Apuseni kalnu pļava pati par sevi lauksaimniekiem daudz nedod, tikai zāli un sienu. Taču, ja tur aug arnika, pļava piedāvā papildu ienākumu avotu – un īpašnieks ir ieinteresēts to atstāt sākotnējā stāvoklī.

Katru gadu Apuseni nemēslotajās kalnu pļavās lauksaimnieki ievāc apmēram 5000 kg svaigu arnikas ziedu jeb apmēram 1000 kg kaltētu ziedu.

Lai tos sagatavotu pārvadāšanai un pārstrādei, tīrie ziedi tiek izklāti žāvēšanai uz smalki pīta sieta paliktņiem, kurus pēc tam uzliek vienu uz otra un ievieto īpaši izstrādātā žāvēšanas krāsnī.

Katru gadu arnika uzlabo Apuseni kalnu reģiona iemītnieku dzīvi. Tādu kā Florins Pakurars, kurš pirms daudziem gadiem šeit ieradās kā students. Mūsdienās viņam pieder divas koka ēkas, kurās mitinās jaunieši, kas palīdz ievākt vasaras ražu.

Arnika nodrošina nākotni arī Marinellai Negrea (Marinella Negrea) un viņas ģimenei. Marinella cer, ka ar ražas ievākšanā nopelnīto naudu varēs nosūtīt meitu mācīties universitātē.

Arnikas augs dāvā cerību reģiona iedzīvotājiem – un nodrošina retās savvaļas arnikas turpmāku pastāvēšanu. Vasaru pēc vasaras.

Vai manam dēlam jau ir kāds darbs?

„Mēs vēlamies izveidot modeli, lai cilvēki reģionā var redzēt, kas ir iespējams,“ saka Florins. Galvenajiem stimuliem jābūt nevis lētajam darbaspēkam un sākotnējām izejvielām, bet ilgtspējīgai lietošanai, taisnīgiem darba apstākļiem un kvalitātei. Florins prasa uzturēt labu lauksaimniecības un ievākšanas praksi, kas nosaka savvaļas augu ilgtspējīgu ievākšanu un apstrādi augstas kvalitātes produkta iegūšanai. Lai palīdzētu sasniegt šos mērķus, Florins ar savu vācu kolēģi katru gadu rīko vietējo ievācēju apmācības nodarbības. Brošūra ar vienkāršām ilustrācijām parāda arnikas ilgtspējīgas ievākšanas ideālu paņēmienu.

Daudzi atgriežas ciemos, lai palīdzētu arnikas ievākšanā. Viņi pavada vasaru, strādājot augstkalnu ganībās un dzīvojot vienkāršās būdās. Kad Kalineasas plakankalnē Florins brauc garām, viņi pievērš Florina uzmanību. „Vai manam dēlam jau ir kāds darbs?“, jautā pie žoga stāvoša paveca sieviete. „Mēs sāksim tuvāko dienu laikā,“ atbild Florins. Cilvēki šeit ir sapratuši dabas vērtību.

Sākot ievākšanu, kļūst skaidrs, ka katram ir sava tehnika. Piemēram, Marinella Negrea noplūc ziedus ar īkšķi un rādītājpirkstu. Viņa strādā ātri un ar abām rokām. „Kad zinu, ka zied arnika, esmu tik satraukta, ka nevaru īsti gulēt,“ saka Marinella. Viņas dzīves stāsts ir reģionam tipisks. 14 gadu vecumā pameta skolu un 17 gados apprecējās. Tagad Marinellai ir 32 gadi, un viņai ir 13 gadus veca meita. „Es gribu, lai mana meita mācās universitātē, lai varētu tikt prom no šejienes.“

Palīdzot cilvēkiem un dabai

Kad saule nozūd aiz egļu galotnēm, darbs sākas projekta ēkā. Florina studenti palīdz arnikas apstrādē. Viens izber ziedu maisu uz galda ar metāla virsmu, un visi atlasa mazus akmeņus un nepiemērotos ziedus. Tīrie ziedi tiek izklāti žāvēšanai uz smalki austiem tīkliem, kurus pēc tam uzliek vienu uz otra un ievieto žāvētājā.

 

Sācies ražas ievākšanas laiks, un tas nozīmē, ka Florinam un viņa līdzstrādniekiem turpmākās nedēļas būs nogurdinošas, strādājot no rītausmas līdz krēslai. Tomēr tas nozīmē arī to, ka viņu koncepcija darbojas: savvaļas augu ilgtspējīga ievākšana, kas palīdz cilvēkiem un dabai. Jau tagad nav vienkārši reģionā pārliecināt gados jaunus cilvēkus, ka šeit viņiem ir nākotne. Turklāt aizvien svarīgāka būs arnikas dabīgās dzīvesvietas aizsargāšana ar pareiziem pasākumiem. Taču, ja cilvēki notic nākotnes perspektīvām ar šiem dzeltenajiem arnikas ziediem, kas šogad pļavās ir plaši sastopami, tad raizēm nav īpaša pamata.

Atklājiet citus projektus

Aizsargā ādu un atjauno tās dabisko skaistumu

Mandele no Spānijas

Iemīļots dārza augs ar izcilām dziednieciskām, remdinošām un atjaunojošām īpašībām

Kliņģerītes no Vācijas

Sastāvdaļas

Arnika Montana ziedu ekstrakts

Arnica Montana Flower Extract

Arnika Montana ziedu ekstrakts atbalsta ādas vielmaiņu, uzlabojot ādas elastību un palielina tās elastīgumu. Tā ir arī antibakteriāla iedarbība.