Žibulītis

Švābijas Gminde, Vācija

Kalnu pļavu zieds — pielāgošanās meistars

Pļavās sastopamais ārstniecības žibulītis (Euphrasia officinalis) ir būtisks Weleda ārstniecības augs. Tam ir ārstnieciskas īpašības, kas lieliski noder acu slimību gadījumā. Žibulītis krāšņi aug nemēslotās, sausās pļavās un ganībās Eiropas centrālajā un dienvidu daļā, kā arī Alpos, līdz pat to sniegotajām virsotnēm 2300 metru augstumā. Mazajam pļavas augam, kas izaug tikai 10–30 cm augsts, ir apbrīnojamas pielāgošanās spējas.

 

Žibulītis, kas fotosintēzes procesā gūst enerģiju no saules gaismas, kā daļējs parazīts arī mēdz augt uz apkārtesošo augu saknēm. Tas iegūst ūdeni un barības vielas no citiem augiem, izmantojot to dzīvības spēku savām augšanas vajadzībām. Šī īpašība padara žibulīti par ļoti interesantu antropozofijas medicīnas līdzekli, jo acu slimību ārstēšanas procesā žibulītis novājina konjunktīvā iekļuvušo iebrucēju, atņemot tā dzīvības spēku.

Weleda ik gadu apstrādā vairāk nekā 100 kg žibulīšu, gatavojot ārstnieciskas tinktūras. Žibulīšus atbildīgi un ilgtspējīgi vāc savvaļā, Reinzemes-Pfalcas vīna ražošanas reģionā Vācijas dienvidrietumu daļā. Uz žibulīšu ziedēšanas laiku tur uz 2-3 nedēļas nogalēm jūlijā un augustā ierodas augu vācēji. Viņi rūpīgi ar rokām vāc zālē ieaugušos žibulīšus, lai nesabojātu to saknes. Novāktā raža 24 stundu laikā tiek nogādāta Weleda apstrādes rūpnīcā, kur tos nekavējoties apstrādā.

 

Rūpnīcā viss augs — lapas, ziedi un saknes — tiek sasmalcināts, presēts un pārstrādāts, iegūstot tinktūru. Šādi iegūtajiem tanīniem un rūgtvielām ir audus savelkoša iedarbība, un tās palīdz cīņā pret iekaisumu, tāpat kā glikozīda aukubīns, kam ir viegla antibiotiska iedarbība.

Atklājiet citus projektus

Iemīļots dārza augs ar izcilām dziednieciskām, remdinošām un atjaunojošām īpašībām

Kliņģerīte no Vācijas

Uztur ādas sausuma un mitruma līmeni

Īriss no Marokas

Sastāvdaļas

Eifrāzijas (Euphrasia Officinalis) izvilkums

Euphrasia Officinalis Extract

Eifrāzijas (Euphrasia Officinalis) izvilkums satur flavonoīdus, miecvielas un rūgtās vielas. Ekstraktam ir rosinoša, ādas-rūpes un savelkoša iedarbība uz ādu. Ekstraktu  bieži izmanto ādas kopšanas krēmiem acu zonai.