Ratānija

Arekipa, Peru

Ilgtspējīgi audzēta ratānija no Andiem — rūpes par zobu veselību

Ratānija (Krameria lappacea) ir neuzkrītošs krūms, kas aug neauglīgajā augsnē pie Arekipas pilsētas Peru dienvidos. Ratānija lieliski jūtas Andu kalnu skarbajā klimatā, jo tās plašā, sazarotā sakņu sistēma aizsargā augu no irdenās, sausās kalnu augsnes erozijas. Vairāk nekā 50 gadus šim augam ir bijusi būtiska loma Weleda zobu kopšanas produktos, un tas tiek ilgtspējīgi vākts savvaļā.

Sākotnēji mēs koncentrējāmies uz šī savvaļas auga audzēšanas iespējām. Botāniķe Fatima Kakeresa (Fatima Caceres) no Arekipas Universitātes un vācu pētnieki Prof. Dr. Makss Veigends (Max Weigend) un Nikolass Dosterts (Nicolas Dostert) uzsāka Valsts-privātuzņēmumu partnerības projektu (PPP), lai pētītu, vai ratāniju var veiksmīgi pavairot un audzēt. Pētījuma pirmajā posmā, kas ilga līdz 2006. gadam, tika noskaidrots, ka ratānijas audzēšana nav iespējama divu iemeslu dēļ: tā aug tikai mijiedarbībā ar savu saimniekaugu, no kura ratānija uzņem ūdeni un barojošos sāļus, un tas nozīmē, ka audzēšanai būtu nepieciešamas papildu augu sugas atklātā laukā, kas praksē tikpat kā nav iespējams. Otrā problēma ir saistīta ar ratānijas īpatnējo bioloģiju — tā aug ļoti lēni, un pirmo ražu var novākt tikai pēc 7-15 gadiem, tādēļ investīcijas un stādījumu uzturēšana būtu sarežģīta un nepraktiska.

Globālo tirgu spiediena ietekmē

Uzņēmumam Weleda ir nācies pārvarēt vēl kādu problēmu. Tā kā ratānija ir ļoti pieprasīta ārstniecības augu globālajā tirgū, tā ir ļoti apdraudēta. Globālajā tirgū tiek piedāvāti vismaz 70 000 augu sugu, un ik gadu tiek novākta pus miljonu tonnu liela raža. Augi tiek tirgoti pasaules ekonomiskajos centros, tirdzniecības plūsmās valda nekārtība, un nav stimulu, kas likti šajā globālajā biznesā iesaistītajām personām būt atklātām. Tas ietekmē ratānijas un citu augu sugu tirdzniecību.

 

Saskaņā ar oficiālajiem datiem Peru ik gadu eksportē aptuveni 40 tonnas ratānijas. Vienu tonnu saņem Weleda Group, bet daudzi citi avoti, kur augi nonāk, nav skaidri. Tādēļ 2002. gadā Weleda nolēma noslēgt visaptverošu sadarbības līgumu, uzsākot ilgtspējīgas sagādes projektu ar dabas aizsardzības organizāciju INRENA, zinātniekiem, augu vācējiem, tirgotājiem un Vācijas uzņēmumu Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).

Savvaļas augu rezervāts

Pateicoties minētajai sadarbībai, Arekipas reģionā bija iespējams izveidot 2000 hektāru lielu rezervātu savvaļas augu ilgtspējīgai vākšanai. Augu krājums tika izveidots trīs atlasītos zemes gabalos, kuros intensīvi pētīja ratānijas dabisko reģenerāciju un ikgadējās augšanas tendences. Šī pētījuma rezultātā gūtie secinājumi veidoja ilgtspējīgas augu vākšanas stratēģijas pamatu. Sākotnēji tika novākta tikai daļa ratānijas sakņu, taču pētnieki un Weleda augu pircēji laika gaitā izstrādāja pārsteidzoši vienkāršu metodi — vākšanas teritorija tika sadalīta piecos sektoros, un katrā no tiem katru piekto augu varēja novākt ar visām saknēm. Augu vākšanas laikā paralēli zemē tiek sētas ratānijas sēklas, lai nodrošinātu augu skaita nepārtrauktu dabisku atjaunošanos. Ilgtermiņā veikti novērojumi un analīze liecina, ka šāda mērķtiecīga augu dabiskā atjaunošanās darbojas veiksmīgi un pasargā auga nākotni.

 

Šis projekts, kura ietvaros Weleda gandrīz 10 gadus sadarbojas ar vācu un peruiešu partneriem, sargā ratāniju, kas ir būtiska Weleda zobu kopšanas produktu sastāvdaļa. Čukibambas provincē ik gadu tiek novākta tonna žāvētu ratānijas sakņu. Augs tiek novākts atbilstoši ilgtspējīgas vākšanas principiem un tiek apstrādāts Eiropā. Augu vācēji saņem atrunātu un taisnīgu samaksu, kas sniedz tiem būtiskus papildu ienākumus. Weleda ieguvums ir caurredzama, ilgtspējīga un droša sagāde, un uzņēmums var izmantot vērtīgās zināšanas, atbalstot citu savvaļas augu vākšanas projektu izstrādi.

 

Mūsu pūles un mūsu partneru atbalsts nav palicis nepamanīts. Peru dabas aizsardzības iestādes vēlas padarīt ilgtspējīgu vākšanas metodi par obligātu prasību visiem uzņēmumiem, kas vēlas eksportēt ratāniju. Tas nozīmētu, ka tikai uzņēmumi, kas vāc ratāniju ar ilgtspējīgām metodēm, drīkst to eksportēt no Peru. Tuvā nākotnē šo stratēģiju varētu attiecināt arī uz citiem ārstniecības augiem — tas būtu svarīgs solis pretim ilgtspējīgai bioloģiskajai daudzveidībai.

Atklājiet citus projektus

Uztur ādas sausuma un mitruma līmeni

Īriss no Marokas

Palīdz uzlabot asinsriti un uzlabo omu

Rozmarīns no Spānijas

Sastāvdaļas

Ratānijas sakņu izvilkums

Krameria Triandra Root Extract

Ratānijas (Krameria Triandra) sakņu izvilkums satur daudz miecvielas, kam ir savelkoša iedarbība, piemēram, uz mutes gļotādu. Tāpēc tumši brūnais sakņu izvilkums ir īpaši piemērota sastāvdaļa mutes un zobu kopšanas līdzekļos.